Что нужно знать о катаракте

Катаракта — це помутніння кришталика — лінзи, розташованої всередині ока між райдужкою і склоподібним тілом. Кришталик переломлює промені на сітківку ока і формує на ній зображення.

Катаракта буває різних видів. І один з них — вікова, або стареча. З віком хімічний склад кришталика змінюється. По суті, після 60 років ті чи інші помутніння кришталика є практично в кожної людини. Та все залежить від того, як починає мутніти кришталик: якщо з периферії, то зір тривалий час може залишатися нормальним, якщо ж із центру, тозір погіршується швидше.

У ранній віковій групі причинами катаракти можуть бути вплив ультрафіолетового або інфрачервоного опромінення, вплив іонізуючої радіації — йдеться про тих, хто мав контакт з радіоактивними речовинами; отруєння солями важких металів, інтоксикації.

Є й так звані ускладнені катаракти, які виникають на тлі якихось захворювань. Це можуть бути загальні захворювання організму, найпоширеніше серед них — цукровий діабет.

Что нужно знать о катарактеПровокувати катаракту можуть і захворювання очей: увеїти, міопія високого ступеня, глаукома та інші. Помутніти кришталик може і внаслідок травм: контузії, проникаючих поранень, а також коли людина зазнала впливу електричного струму.

Першим симптомом катаракти може бути поліпшення зору поблизу. У всіх людей після 40 років, якщо у них не було короткозоркості, розвивається пресбіопія або вікова далекозорість: людина вдалину бачить добре, а поблизу — гірше. Припустимо, людина користувалась окулярами для читання. І раптом у якийсь момент вона помічає, що добре бачить і без окулярів. Це й може бути першою ознакою катаракти, тому що при помутнінні кришталик може змінювати свою форму, а також кривизну. Розвивається так звана короткозорість кришталика, яка й дає можливість людині добре бачити деякий час на близькій відстані.

Інший симптом захворювання — це симптом засвічування, коли при яскравому освітленні або на сонці хворі починають бачити гірше, хоча в сутінках бачать добре. І звичайно, основний симптом катаракти — це прогресуюче падіння зору. Щоб зрозуміти, як бачить людина з катарактою, треба подивитися на світ скрізь поліетиленовий пакет або каламутне скло.

Что нужно знать о катарактеКатаракта може розвиватися як на тлі якихось захворювань, так і на тлі відносного здоров’я.

Виділяють 4 стадії за ступенем зрілості катаракти: початкова, незріла, зріла, перезріла.

При початковій стадії спостерігається мінімальне помутніння кришталика, й зір може бути досить високим. Якраз на цій стадії лікування зазвичай буває консервативним. Лікар прописує пацієнту вітамінні краплі. Вони сповільнюють розвиток катаракти. Але в той же час вони не покращують прозорість кришталика, а отже, не можуть вилікувати катаракту, яка в будь-якому випадку прогресуватиме — швидше чи повільніше.

У тих випадках, коли зір погіршується й катаракта переходить у незрілу або зрілу форми, показано оперативне лікування. На сьогодні операція — це єдиний радикальний і ефективний спосіб позбутися катаракти. Він передбачає видалення мутного та імплантацію штучного прозорого кришталика.

Не можна чекати, поки катаракта “дозріє”. Адже в процесі розвитку катаракти кришталик набухає, збільшується в розмірах, тканини розкладаються й утворюють токсичні речовини, які є отрутою для ока. Це може привести до різних ускладнень. Хірургічне лікування перезрілої катаракти збільшує ризик ускладнень.

Сучасний спосіб хірургічного лікування може бути використаний при будь-якій стадії катаракти. Немає потреби чекати (іноді кілька років), поки кришталик повністю помутніє. Більше того, перезріла катаракта, дуже часто викликає ускладнення, підвищення внутрішньоочного тиску, розрив зв’язкового апарату, що в результаті значно ускладнює операцію і впливає на її результат. Тому зараз рекомендують робити операцію на більш ранніх стадіях. Іншими словами: якщо вам поставили діагноз “катаракта” – необхідно робити операцію НЕвідкладно.

Что нужно знать о катарактеНайбільш ефективний хірургічний метод — це факоемульсифікація катаракти з імпланцією гнучкої інтраокулярної лінзи, інакше — штучного кришталика. Саме цей метод застосовується в офтальмологічному відділенні. Операція виконується під мікроскопом. Спеціальним мікроінструментом хірург робить проколу оці розміром до 2,0 мм. На такий розтин не потрібно накладати шви. Усі етапи операції контролює комп’ютер. До речі, операція проводиться під місцевим знеболенням без уколів,використовуються лише спеціальні краплі. Після операції шви не накладаються. При не ускладненій катаракті вся процедура займає 10-15 хвилин. Після короткого відпочинку пацієнт іде додому.

Штучні кришталики — інтраокулярні лінзи — це крихітні лінзи діаметром усього 5-6 мм. Вони призначенні виконувати функцію природного кришталика ока, тобто формувати чітке зображення на сітківці. Гострота зору після операції багато в чому залежить від того, яку інтраокулярну лінзу імплантувати хворому.