За несплату кредиту, з часом, доведеться сплатити річні та інфляційні збиткиЗа прострочення виконання грошового зобов’язання доведеться сплатити річні та інфляційні збитки.

Ізюмським міськрайонним судом Харківської області задоволено позов акціонерного товариства «Універсал Банк» до мешканця міста Ізюма про стягнення 3% річних та інфляційних збитків від суми боргу.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що у 2010 році, рішенням Ізюмського міськрайонного суду  Харківської області  з відповідача стягнуто на користь банку заборгованість за кредитним договором, але в порушення взятих на себе зобов`язань в повному обсязі боржник не сплатив заборгованість за рішенням суду,  що спричинило банку втрати від інфляції у розмірі 34875,18 грн та річні у сумі 6982,15 грн, за період з липня 2010 року по грудень 2018 року.

Доказів щодо наявності обставин, які б перешкоджали виконати рішення суду, ізюмчанин, на розгляд суду не надав.

Довідково: Відповідно до чинного законодавства України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина 2 статті 625 Цивільного кодексу України).

За змістом цієї норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов’язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов’язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній і у постанові від 6 липня 2016 року №6-1946цс15.

Джерело: Прес-служба Ізюмського суду