Вісник весни – Квітка пролісокСеред талого снігу крізь землю пробивається один з перший вісників весни – пролісок. Ця квітка – це символ надії, тепла і краси.

В основному пролісок має квітки блакитного кольору. Однак зустрічаються види і гібридні сорти з квітками білого, рожевого і фіолетового кольорів. Залежно від виду пролісок цвіте навесні або восени.

Більшість видів пролісків – ранньовесняні медоноси. Цінність цих рослин полягає в тому, що вони зацвітають одразу ж після танення снігу. Напевно, саме тому в народі ці рослини називають блакитний підсніжник, проте це не так. З ботанічної точки зору це різні рослини: підсніжник і пролісок належать до різних родів і родин. Підсніжник відноситься до роду Підсніжник або Галантус родини Амарилісові.

Проліски (Scilla) – рід багаторічних цибулинних рослин родини Холодкові. Латинська назва проліски – Scilla походить від давньогрецького skilla. Так називалася “морська цибуля” або ургінея приморська – рослина, яку раніше відносили до цього роду, а згодом віднесли до іншого. А латинська назва Scilla залишилося за пролісками.

Представники роду проліски поширені в помірних і тропічних областях Землі: в Європі, Азії, Африці, Північній і Південній Америці. Середземноморські види проліска – рослини з тривалим періодом вегетації. Зазвичай вони зацвітають після появи листя приблизно на початку літа. Євразійські види проліска – рослини з коротким періодом вегетації. Вони ефемероїди, тобто рослини, які після цвітіння зникають до наступної весни.

Вісник весни – Квітка пролісокВідомо близько 90 видів проліски, з яких в Україні зростає 3:

Пролісок дволистий або проліска дволиста – цвіте навесні, зростає в Карпатах, гірському Криму, в Лісостепу, рідше на Поліссі.

Це типовий вид роду пролісок. Цвіте в березні – квітні. Зазвичай має два листка лінійної форми 5-20 см завдовжки, які з’являються одночасно з суцвіттями. Стрілка-квітконіс довше листя, до 30 см довжиною, вона закінчується гроновидним суцвіттям з 1-10 квіточками. Проліска дволиста – ефемероїд.

На жаль, сьогодні підсніжник став жертвою саме «любові людської». Ці квіти прекрасні, але тільки в природі, адже зірвані квіти «живуть» лише кілька днів. А з вини людей, які не жаліючи «збирають» проліски, їх на Землі з кожним роком стає все менше і менше. Ще не так давно вони росли в багатьох країнах, але квітучі рослини піддавалися масовому знищенню на букети, а їх цибулини хижацьки викопувалися. Тому в даний час більшість видів пролісків занесено до Червоної Книги як зникаючий вид, збирати їх не можна.