У місті Ізюмі планують перейменувати 190 вулицьНаразі Ізюм — найперше в Україні місто, у якому до цього питання підійшли глобально.

Місцева влада впевнена — відновлення повинно розпочинатися лише після того, як «обличчя міста буде вимито» від топонімів, що асоціюються навіть віддалено з росією.

Екскурс в історію перейменування вулиці в Ізюмі

Перше перейменування вулиці в Ізюмі відбулося в середині 90-х років минулого століття — майже 30 років тому. Зміни торкнулися головної, центральної вулиці імені Якова Свердлова, яка стала вулицею Соборною.

Як згадує тодішній Ізюмський міський голова Петро Дідик (очолював місто з 1990 по 2002 роки), на той час зберігалися прорадянські настрої і чимало людей щиро сумували за колишньою країною. Проте рушійною силою була невелика група людей із демократичними настроями.

«Переважно це представники 34-го відділу приладобудівного заводу — освічені, грамотні, начитані, патріотично налаштовані люди. Серед них були й Володимир Кузьмін, Сергій Чуб, Олег Семотюк. Саме від представників нових демократичних сил і пішла ініціатива необхідності змін», — розповідає Петро Дідик.

Перша вулиця у Ізюмі була перейменована ще в середині 90-х років - ІсторіяНа той час у місті вагомий вплив залишався за осередками комуністичних сил, та й серед ізюмчан було багато тих, хто з ностальгією згадував радянський союз. Тому до питання підійшли максимально виважено. У різних місцях і ситуаціях демократи «закидали» ідею про перейменування головної вулиці міста й необхідності відмовитися від комуністичної спадщини. Так поступово готувалося «підґрунтя». Проводилися громадські обговорення. Після чого питання було винесено на розгляд сесії міської ради.

«У день голосування сесійна зала була переповнена, вона фактично «бурлила». У той час на засідання запрошувалися громадськість і кожен бажаючий мав право виступити, висловити свою думку. Обговорення питання тривало понад 3 години й у результаті більшістю голосів було ухвалено рішення про перейменування вулиці Свердлова на Соборну», — згадує Петро Дідик.

Свою нову назву головна вулиця міста Ізюм отримала через два собори. Один височить на початку вулиці, інший — у парку, що прилягає до неї. Але зараз у багатьох назва асоціюється і із Соборною Україною.

Проте на цьому процес перейменування в місті в 90-х роках зупинився. Громадськість на той час не була готова для подальших змін.

На початок 2023 р. – за словами Володимира Мацокіна, процес триває. Першочергово комісією було визначено, що під перейменування підпадає 191 топонім. У процесі роботи комісії до переліку було додано ще кілька назв.

Тож загальна кількість топонімів — орієнтовно двісті.

Станом на середину січня 2023 року вже перейменовано понад сто вулиць. 

Джерело: Харківський Кризовий Інфоцентр