З 1 січня 2023 року соцстрах перестав виплачувати "лікарняні" від тепер їх здійснюватиме Пенсійний фонд УкраїниЗ 1 січня 2023 року уповноваженим органом в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності стане Пенсійний фонд. Він, зокрема, здійснюватиме фінансування виплат страхувальників по лікарняних.

Про це повідомили у пресслужбі ПФУ, посилаючись на відповідні зміни передбачені Законом від 21.09.2022 № 2620-IX та постановою Кабміну від 02.12. 2022 № 1350.

Зазначається, що тепер для призначення та отримання виплат з відшкодування шкоди внаслідок нещасного випадку на виробництві (професійного захворювання) або виплат в разі смерті потерпілого, з 1 січня 2023 року необхідно звертатися до органів ПФУ.

З 1 січня 2023 року соцстрах перестав виплачувати "лікарняні" від тепер їх здійснюватиме Пенсійний фонд УкраїниЩодо лікарняних, то, якщо до 31 грудня 2022 року рішення про їх виплату приймала комісія соцстрахування на підприємстві, то з 1 січня 2023 року таке рішення прийматиме роботодавець або уповноважені ним особи.

Правила нарахування виплат по лікарняних залишилися ті ж самі: відсоток середньої заробітної плати застрахованої особи в залежності від тривалості страхового стажу. Механізм визначення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням також не зазнав суттєвих змін. Зокрема заробітна плата для оплати лікарняних обчислюватиметься шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку) зарплати, на яку нарахований єдиний внесок, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин. При цьому, перелік поважних причин, які враховуються при розрахунку, розширено.

Зміни застосовуватимуться до лікарняних, відкритих після 1 січня 2023 року. Ті лікарняні, які почались в 2022 і продовжились в 2023 році, розраховуватимуться за старими правилами.

Роботодавцям, для подання заяв-розрахунків по лікарняних, не потрібно укладати з Пенсійним фондом України договір про визнання КЕП , як це було передбачено раніше у взаємовідносинах із ФССУ .