Масляна 2024: дата, назви кожного дня Масляного тижняТиждень Масниці відзначається напередодні Великого посту.

Масниця (масляна) — одне з найбільш веселих старослов’янських свят, яке дійшло до наших днів. Розпочинається воно за неділю перед Великим постом і триває сім днів, кожен із яких має свою назву.

Часто цей період також носить назву Сирний тиждень, тому що забороняється вживати м’ясні продукти, а ось молочні, зокрема, сири, є обов’язковими на святковому столі.

Якого числа Масниця у 2024 році

У свята немає фіксованої дати – воно починається за 56 днів до Великодня і відзначається тиждень напередодні Великого посту. Великдень 2024 року буде 5 травня, отже, Масниця у 2024 році розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня

Кожний день свята Масляної пов’язаний з унікальним найменуванням, що супроводжується специфічними звичаями, традиціями та правилами поведінки:

Понеділок – зустріч. Першого дня прийнято вітати гостей, готувати млинці та прикрашати будинок опудалом із соломи.

Вівторок — догляд. Наступного дня незаміжні дівчата влаштовують побачення. Вони запрошують гостей чи вирушають гуляти зі своїми знайомими хлопцями. Вважається, що якщо у цей день не покататися на санях з гірки, то можна “образити” Масляну. Середовище – веселощі, частування, мінливість.

Третій день Масляної відомий як “тещиними млинцями”: мати дружини запрошує зятя і пригощає його млинцями. Цього дня запрошують усіх бажаючих у гості та пригощають їх млинцями.

Четвер – широкі розваги. Вважається, що у четвер Масляна набирає своєї сили. Окрім вживання млинців, у цей день варто влаштовувати гуляння.

П’ятниця – вечори для тещі. Незважаючи на назву “тещини вечора”, увечері у п’ятницю зять пригощає тещу млинцями, а не навпаки. Після цього вважається, що у тещі та зятя налагоджуються стосунки, встановлюється мир та взаєморозуміння.

Субота — проводи, хитромудрі посиденьки. Цього вечора дружина має запросити до себе сестру чоловіка (золовицю), пригостити її млинцями та подарувати цінний подарунок.

Неділя — прощений день або Прощена неділя. Це завершальний день Масляної, і його назва говорить сама за себе. У неділю прийнято вибачатися один у одного і таким чином очищатися перед Великим постом.

Також один з архаїчних обрядів Масляної – це поховання Колодія, воно відоме в кількох локальних варіантах. Спочатку розігрували народження, а потім і поховання дерев’яної ляльки – колодки, це уособлювало прощання з образом зими. 

Загалом українська Масниця (масляна) – це не лише проводи зими та зустріч сонця, а й заклик до загального примирення, злагоди та всепрощення. Тому останній день тижня Масниці називається Прощеною неділею, коли потрібно забувати всі образи і самому просити вибачення. Ця традиція в нас збереглася й досі.