Чи варто спати вдень: чи корисно це, що це означає - проблеми зі здоров'ємЯКІСНИЙ СОН ОЗНАЧАЄ ЗДОРОВ’Я У БУДЬ-ЯКОМУ ВІЦІ

Дорослі мають спати щонайменше сім годин на добу. Ну а декому цього навіть замало: молодь і люди з хронічними недугами потребують дев’яти годин сну. І тільки незначній групі щасливців достатньо спати до шести годин на добу. Це зумовлено генетичними факторами.

Окрім зовнішніх наслідків (сіре обличчя, синці під очима), недосипання спричиняє загальну млявість, уповільнення реакції, погіршує здатність приймати рішення — а це може призвести до аварії на дорозі, критичних помилок у роботі тощо.

Якщо регулярно недосипати, збільшується ризик появи хронічних захворювань — діабету, серцево-судинних недуг, гіпертонії, а також ожиріння, порушень імунної системи, психічного здоров’я та ін.

Нові дослідження свідчать про зв’язок між передчасним старінням клітин і поганим сном. Теломери — кінцеві ділянки хромосом, що виконують захисну функцію. Мала довжина теломер пов’язана з передчасним клітинним старінням і, як правило, підвищеним ризиком раку. Цікаво, що люди з обструктивним апное сну також мають коротші теломери, а отже їхні проблеми зі сном є ще одним чинником передчасного старіння клітин.

Більшість порушень сну можна попередити або лікувати, проте менше третини людей із такими проблемами звертається по фахову допомогу. На думку експертів, проблеми зі сном є глобальною епідемією, яка загрожує здоров’ю та якості життя до 45% населення світу.

Науковці називають три складові якісного сну:

  • тривалість — має бути достатньою, щоб організм устиг відпочити й підготуватися до наступного дня;
  • безперервність — періоди сну мають безупинно переходити один в один;
  • глибина — сон має бути достатньо глибоким, щоб відновлювати життєві сили.

Для більшості людей денний сон корисний. Проте науковці наголошують, що денний сон має позитивні ефекти на наш організм за декількох умов.

Чи варто спати вдень: чи корисно це, що це означає - проблеми зі здоров'ємЧИМ КОРИСНИЙ ДЕННИЙ СОН І СКІЛЬКИ МОЖНА СПАТИ В ДЕНЬ

Сон у день допомагає відновити концентрацію уваги, продуктивність та здатність фокусуватися на роботі. Крім того, дрімання працює як антидепресант, покращує настрій та вцілому може надати заряд енергії як після повноцінного нічного сну.

Утім, важливо, щоб такий відпочинок не був дуже тривалим – спати вдень треба не довше однієї години. Найбільш оптимальна та корисна тривалість дрімання складає близько 20-30 хвилин. Крім того, застосовувати сон як відпочинок протягом дня краще у випадку, якщо вночі ви також спите повноцінно.

ЯКІ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ МОЖЕ МАТИ ТРИВАЛИЙ ДЕННИЙ СОН

Чи варто спати вдень: чи корисно це, що це означає - проблеми зі здоров'ємЯкщо ви погано спите вночі, ваш організм компенсуватиме це тривалим денним сном. А це може бути шкідливим для здоров’я та негативно впливати на вашу продуктивність. Тобто якщо довго спати вдень, ви ризикуєте прокинутися з почуттям важкості та інертності, що може мати протилежний ефект на вашу працездатність.

Крім того, тривале дрімання посеред дня може порушити внутрішній годинник організму, викликавши своєрідний “збій”. Тоді може порушитися режим дня, що може стати причиною появи неконтрольованого відчуття голоду, порушення сну та нестачі енергії.

Також варто бути уважним до свого організму. Постійне відчуття втоми та сонливості може бути індикатором наявності проблем зі здоров’ям. Бажання подрімати може викликатися стресом, безсонням, апное (задишкою) уві сні. Крім того, деякі дослідження пов’язують постійну втому і сонливість вдень з ризиком появи діабету 2-го типу, серцево-судинних захворювань та навіть збільшенням ризику смертності з усіх причин.

В такому випадку краще проконсультуватись з лікарем та за потреби пройти відповідні обстеження.