Перекупи активно почали скуповувати у селян сільгоспземлю (ПАЙ) для великих агрохолдингівЗ 1 січня 2024 року ринок землі в Україні відкривається для юридичних осіб. А громадяни отримають право набувати у власність до 10 тис. гектарів землі.

Ринок землі: новий етап

Більшу частину свого існування ринок землі в Україні перебував в умовах повномасштабної війни. Проте це не стало на заваді продовженню реформи, з 1 січня цього року розгорнувся її другий етап.

Землю тепер можуть купувати не лише фізособи, але й компанії, а ліміт землі “в одні руки” зріс зі 100 га у сто разів – до 10 тисяч га.

Заборони залишаються ті ж самі. Іноземців на ринок не допустять без рішення всеукраїнського референдуму, а державна земля досі під мораторієм.

З 2024 року скуповувати землю зможуть юридичні особи, зокрема і агрохолдинги. 

Перекупи вже активізувалися та почали скуповувати за безцінь земельні пайі у селян для великих агрохолдингів.

Поки триває війна, фермери не мають доступу до зовнішнього фінансування, часто працюють в “нуль” чи в збиток, а відтак не мають коштів купувати землю. А отже, концентрувати рілля (землю) буде великий бізнес.

Перекупи активно почали скуповувати у селян сільгоспземлю (ПАЙ) для великих агрохолдингівЗа період роботи ринку було продано лише 1% земель, з яких 99,5% залишилися в аграрному виробництві. 

З початку 2023 року середньозважена ціна на землю зросла на 10,4% до 38,5 тис. грн/га, тобто капіталізація ринку сільгоспземель зросла на 115,1 млрд грн.

Другий етап земельної реформи дозволить збільшити вартість земельних ділянок приватної власності та доходи землевласників.

Новий етап земельної реформи. Нагадуємо основні нововведення, які він передбачає:

  • юридичні особи отримали право купувати землі сільськогосподарського призначення, 

  • купувати можна лише приватні земельні ділянки загальною площею не більше 10 тис. га, 

  • продаж комунальної та державної землі залишається забороненим, 

  • фізичні та юридичні особи не можуть мати у власності більше 10 тис. га,

  • іноземці не мають права, ані продавати, ані купувати землю,

  • мінімальна ціна купівлі с/г земель має бути не нижче НГО (нормативна грошова оцінка),

  • переважне право на купівлю ділянки залишається за орендарями.