Гора Крем’янець в Ізюмі - Історія

Фото: Олександра Рибалки

Протягом віків гора Крем’янець, що є пам’яткою природи та однією з найвищих точок Харківської області (218 м над рівнем моря), відігравала значну роль у житті Ізюмщини.

Знайдені археологами предмети свідчать, що промислове використання кременів з гори розпочалося ще за доби мезоліту. Гора є джерелом природних будівельних матеріалів (вапно), добрив (фосфорити), скарбницею окам’янілих слідів стародавньої фауни.

В середині другого тисячоліття нової ери представники тюркських народів, які населяли край, назвали гору “Узун-Курган” – “Довга Гора”. Назва гори визначила назву міста Ізюм. Згодом, на самій горі, яка стала зватися Крем’янець, постав могутній укріплений пункт – Ізюмська фортеця, збудована полковником Г. Донцем-Захаржевським. Фортеця була центром Ізюмського слобідського козацького полку й чинила вплив на історичну долю міста Ізюм.

Гора Кремянец в Изюме - История

Гора Крем’янець в Ізюмі - ІсторіяУ пам’ять про червоний та білий терор, ареною якого в 1917-1921 роки стала гора, на її вершині поставлений білий конічний обеліск. Про події Голодомору 1932-1933 свідчить білий хрест зі скульптурою Богородиці. Свій слід на горі залишили трагічні події Другої світової війни. Щоб вічно пам’ятати про них, у 1988 р. на Крем’янці було споруджено масштабний Меморіальний комплекс з експозицією військової техніки та монументом “Атака”.

Сьогодні Крем’янець є одним з найпопулярніших туристичних об’єктів міста та Харківської області, що поєднує чудові панорамні краєвиди та визначні пам’ятки історії. Вона славиться і започаткованою в 50-х роках минулого століття традицією щорічної факельної ходи.

Гора Крем’янець в Ізюмі - Історія

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.