Гора Крем'янець після окупації російських орківНа південно-західній околиці Ізюма височіє гора Крем’янець. Вона бачила, як було зруйновано Ізюм у 40-х роках минулого сторіччя, вона побачила, як руйнують місто у 2022 році. А ще Крем’янець побачив, як теперішні окупанти руйнують місце, яке повинно було нагадувати всім про страшні наслідки війни, в якій вони ж самі були жертвами…

Йдеться про меморіал «Атака», присвячений загиблим у Другій світовій війні.

Під час Другої світової війни через Ізюм та його околиці проходила лінія фронту, тривали запеклі бої, а 24 червня 1942 року місто було окуповане німецькими військами. А за 9,5 місяців, 5 лютого 1943 року місто було деокуповано радянськими військами Південно-Західного фронту.

Гора Крем'янець після окупації російських орківПам’ятники загиблим захисникам з’явилися в Ізюмі відразу після звільнення. Першим було споруджено монумент на вершині Крем’янець над братською могилою, у 1950-му увічнено подвиг генерала П. В. Волоха, що загинув під Ізюмом у 1943-му, а у 1988-му на вершині Крем’янець відкрито величезний Меморіал Слави. Над його проєктом працювали архітектори Л. Левін, Ю. Градов, В. Лисенко, скульптори Н. Афанасьєва, Ю. Сінкевич, конструктор В. Сусько. Вінцем меморіалу виступає пам’ятник з трьох гранітних геометричних стел заввишки 26,5 метра, звернених у бік міста, між двома з яких у повітрі летять силуети воїнів-захисників та ластівок. Цей Меморіал був наочним нагадуванням про жорстокий урок історії для майбутніх поколінь. На жаль, для російської орди таким він не став. Ті, що на словах пишаються подвигом дідів у Другій світовій війні, опинилися байдужими до шани полеглих – під час жорстоких бомбардувань Ізюма навесні 2022 року Меморіал був серйозно пошкоджений.

Тут же, на горі Крем’янець, росіяни розбили одну з дев’яти кам’яних половецьких баб.