Головний біль, Мігрень — види, причини, симптоми та лікуванняГоловний біль є одним із найпоширеніших симптомів, що зустрічаються у медичній практиці. 

Універсального засобу “від голови” не існує, хіба в царині чорного гумору. Адже біль викликають різні причини, тож і лікування та запобігання мають бути різними.

Головний біль буває первинний (кластерний біль та мігрені) і вторинний, тобто як наслідок інших станів. Тому і таблетки “від голови” бути не може — треба шукати причину і лікувати безпосередньо її. І не самостійно, а з допомогою лікаря. 

Головний біль — це патологічний стан, що має різні причини і часто є симптомом серйозних захворювань. Наприклад, регулярні різкі головні болі, які супроводжуються відчуттям тиску на очі, нудотою, гарячкою, нерідко означають початок менінгіту — запалення оболонок мозку.

Мігрень, головний біль напруги і кластерний головний біль призводять до високих рівнів інвалідності та погіршення стану здоров’я населення світу.

Кластерний головний біль — сильний біль, частіше притаманний чоловікам від 20 до 50 років, які мають шкідливі звички, супроводжується сильним збудженням, слізливістю очей, набряком у носі та локалізується в одному місці голови.

Мігрень — пульсуючий головний біль з одного боку голови. Описи мігрені трапляються навіть у давньоєгипетських рукописах 1200 р. до н. е. і у Гіппократа.

За даними ВООЗ, мігрень посідає друге місце серед захворювань у жінок віком 15–44 років, які найчастіше зумовлюють втрату працездатності.

Для мігрені характерні рецидивні напади протягом усього життя.

Симптоми мігрені:

  • помірний або сильний однобічний пульсуючий біль;

  • посилюється внаслідок звичайної фізичної активності;

  • триває від 2 годин до 2-3 днів;

  • нудота (найбільш характерний симптом);

  • напади від одного разу на рік до разу на тиждень.

Посилення головного болю можуть спричинити зміна погоди, робота в нічний час, перебування в задушливому приміщенні, розумове перенапруження, сидяча робота.

Лікування призначає фахівець лише після обстеження хворого та виявлення первинних причин. Основними компонентами ефективного лікування є поінформованість про цю проблему, правильний діагноз, запобігання неправильному курсу терапії, відповідні зміни способу життя і грамотне використання доступних ліків.

У профілактиці головного болю велике значення мають:

  • повноцінний відпочинок;

  • достатнє щоденне пиття;

  • достатній сон;

  • регулярна фізична активність;

  • відмова від звичок, що шкодять здоров’ю.

Пам’ятайте, що профілактика завжди простіша і дешевша, ніж лікування недуги. У будь-якому випадку, якщо біль з’явився раптово, дуже сильний або довготривалий (а також супроводжується іншими небезпечними симптомами), звертайтеся до фахівця.