Кози у Харківській області - годують та лікують селян: молоко, м'ясо і лійЗатрати на тримання кіз мінімальні. Кози – не дуже вибагливі тварини. Селяни зараз живуть за рахунок домашніх тварин.

У Харківській області кози рятують селян в складні часи. Війна призводить до збідніння, нестачі харчів, а домашні кози дають підтримку.

Наприклад: Селяні у Ізюмському районі тримають кіз вдома більше ніж корів. Є і молоко і м’ясо, турбот з козами менше ніж з коровами. Доїться коза сім місяців протягом року. Щороку приводить козенят.

“Ми їх ріжемо на м’ясо, підгодувавши до 3-4 місяців. У цей період воно ще не має запаху і вважається дієтичним продуктом. Лікувальне молоко п’ємо самі й продаємо, а з кисляку варю сир. У спеку молочко і сир для мене – основні харчі”, – каже пенсіонерка.

Тварини їдять небагато, от лише голосно мекають, коли голодні або хочуть пити. Кози кмітливі й охайні тварини.

Найбільше клопоту завдає зимове утримання. Для кіз на зиму треба заготовляти сіно, соковиті корми й концентрати.

Добре кози поїдають зелену соснову хвою, але справжніми ласощами для них є кора зі свіжої деревини. У меню мають бути концентрати – комбікорм, подрібнене або ціле зерно, висівки, макуха. Із соковитих кормів – морква, капуста, картопля, кормові буряки.

Кози у Харківській області - годують та лікують селян: молоко, м'ясо і лійСире козяче молоко корисне. Із нього виходить чудовий ніжний сир, наче вже розтертий з маслом. Якщо не пошкодувати праці і поморочитися навесні з козенятами, можна на весь рік забезпечити себе смачним, легким, дієтичним м’ясом. Особливо добре ростуть кастровані козлики. М’ясо в них ніжне, жирне і без неприємного запаху.

Консервувати його можна таким же способом, як і свиняче. Можна зробити відмінну домашню ковбасу. Для фаршу потрібно половину м’яса дрібно порізати, а половину пропустити через м’ясорубку. Посолити, додати свинячого сала, часнику, спеції і начинити свинячі кишки. Ковбасу можна смажити, а можна і коптити. Законсервована в скляних банках, вона зберігається до року.

М’ясо кози за смаковими якостями і поживністю схоже з бараниною, але містить менше підшкірного жиру, який у кіз відкладається на внутрішніх органах. Вихід м’яса невеликий – від 40 до 50%. Жир (лій) має лікувальну властивість.