Пече. Печія? – що це таке та як з нею боротисяПечія виникає, коли кислий вміст шлунка потрапляє в стравохід. 

Мабуть, принаймні раз у житті Вам доводилось відчувати печіння в ділянці грудної клітки, яке може свідчити про печію. Відчуття печіння, тяжкості або болю за грудиною, яке з’являється за грудиною або в верхній частині живота, знайоме багатьом. Воно може супроводжуватися гіркуватим або кислуватим присмаком у роті та в горлі, пекучим болем, нудотою, відрижкою, метеоризмом. Причина таких неприємних відчуттів – печія.

Такий симптом іноді виникає після споживання конкретної їжі чи пиття та пов’язаний із тим, що кислота зі шлунка підіймається до горла. Якщо такі випадки турбують тривалий час і часто, то людині можуть діагностувати гастроезофагеальну рефлюксну хворобу — стан, за якого вміст шлунка частково повертається в стравохід і пошкоджує його.

Основні симптоми печії у людини:

  • відчуття печіння десь у ділянці грудної клітки;
  • неприємний кислий присмак у роті, який спричиняє шлункова кислота.
  • неприємний запах із рота;
  • здуття та нудота.

Симптоми часто погіршуються після приймання їжі, у позиції лежачи та при нахилі вперед.

Чому виникає печія?

Цей неприємний стан час від часу турбує багатьох людей, і достеменно причини його виникнення невідомі.

Пече. Печія? – що це таке та як з нею боротисяНайчастіше печія з’являється у схильних до неї людей через неправильне харчування – їжі всухом’ятку, на ходу, зловживання кавою, міцним чаєм газованими напоями, надмірне вживання смажених і жирних страв, гострих приправ. Причиною її появи може також бути прийом деяких лікарських засобів, куріння, алкоголь.

Нерідко відчуття печіння за грудиною виникає внаслідок підвищення внутрішньочеревного тиску при надмірній вазі, вагітності, запорах, через туго затягнутий пояс або при піднятті важких предметів. Печія також може виникати у зв’язку з іншими проблемами зі здоров’ям. Наприклад, у людей, які мають виразку шлунка або грижу діафрагми — переміщення частини шлунку в грудну клітку.

Печія може особливо дошкуляти перед сном — зокрема, через те, що положення лежачи погіршує прояви рефлюксної хвороби. У такому разі спробуйте підвищити узголів’я ліжка на 10–20 сантиметрів за допомогою твердих підручних предметів так, щоб голова та груди знаходилися трохи вище за талію, — це призупинить рух шлункової кислоти догори. Важливо: не варто використовувати додаткові подушки під голову. Це тільки збільшить тиск на живіт, а симптоми — погіршаться.

Полегшити прояви печії можуть антациди — препарати, що знижують кислотність шлункового вмісту. Їх найкраще приймати разом із їжею або одразу після.

Основною групою препаратів для лікування регулярної печії є інгібітори протонної помпи. Вони зменшують або тривало пригнічують виділення шлункового соку. Такі препарати має призначати виключно лікарка.

Як щодо народних методів?

До народної медицини варто ставитися з обережністю. Здебільшого альтернативні методи не є ефективними, ба більше — нерідко вони можуть нашкодити.

Проте при печії деякі поради дійсно можуть тимчасово полегшити симптоми — наприклад, пити молоко. Важливо обирати нежирне молоко, оскільки жирні молочні продукти, навпаки, можуть тільки погіршити ситуацію. А нежирне молоко виконує функцію тимчасового буфера між слизовою шлунка та кислотним вмістом. Такий метод, звісно, не підходить людям, які мають непереносимість лактози.

Ще одним домашнім засобом, який застосовують при печії, є картопля. Можна жувати сирі шматочки картоплі або ж пити свіжовичавлений сік.

Також помічними можуть стати імбирний чай та вода з медом і невеликою кількістю лимонного соку. Це може дати тимчасове полегшення, проте не є лікуванням причини.