Сом канальний: Коли, як і на що ловлять сомаСом канальний – велика теплолюбна прісноводна риба сімейства ікталурових. Є промисловим видом і розводиться в багатьох рибо-господарства в різних регіонах нашої країни.

Сом канальний – просто граціозна балерина на тлі великих і сильних, але незграбних представників свого сімейства. Тіло у нього довге і струнке, торпедоподібне. Луски не має. Спина у канального сомика темна, іноді майже чорна, боки сріблясто-сірі з темними цяточками, черево – сріблясто-біле. Плавці пофарбовані в колір тіла, тільки кінчики їх іноді бувають темними. Голова середніх розмірів, рило злегка сплющене, рот великий. Відмітна особливість сомика – вусики, всього їх чотири пари, найбільші – в кутах рота, трохи менше – на нижній щелепі, найменші – біля ніздрів.

На історичній батьківщині сом канальний може вирости до ста тридцяти сантиметрів, ваги двадцяти шести кілограмів і жити майже чверть століття. Наші сомики важать не більше трьох кілограмів і рідко досягають в довжину тридцяти сантиметрів, в середньому наш сомик важить близько п’ятисот грамів, довжину має близько двадцяти сантиметрів.

Сом канальний: Коли, як і на що ловлять сома

Сом канальний, як і всі сомо-подібні, всеїдний. Він їсть все, що потрапить в його пащу – рибу, маленьких тварин на кшталт пташенят або мишей, комах і їх личинок, рачків, жаб, коли тваринної їжі немає, не відмовляється і від рослинної їжі – водорості, насіння. Сом канальний – любитель глибоких ям і вирів. Дно воліє чисте, не замулене, піщане або кам’янисте, ямкувате і закорчоване. Не любить стоячої води, надає перевагу проточним водоймам.

Сом канальний дуже любить тепло, тому ловиться він тільки в теплий період року. Сом канальний сильний і потужний, снасті потрібні відповідні. Волосінь – товста і міцна, поплавок – легкий ковзний, цівка гачка – довга, вудилище – міцне. Як і всі соми, це нічний хижак, хоча найактивніше годується рано вранці і пізно ввечері. Вдень він клюне, тільки якщо щось смачне виявиться зовсім поруч з його хижою пащею. Найкраще сом ловиться в теплу погоду з температурою води не нижче вісімнадцяти градусів і в молодий місяць. Погано впливають на клювання повний місяць, похолодання і різкі перепади температури і атмосферного тиску.

Всю зиму – грудень, січень і лютий теплолюбний сомик спить в найглибшій ямі водойми і не реагує ні на які смачні наживки.

Сом канальний: Коли, як і на що ловлять сомаНавесні теплішає, сомик активізується і починає годуватися. У березні ще холодно, і він міцно спить у своїй ямі. У квітні він прокидається і робить свою перші мляві клювання. У травні вже досить тепло, сомик голодний після зими і готовий активно харчуватися. Ловлять його на донні снасті, спінінг, кружки. Наживка – живець, шматки риби, черв’як, мотиль, жаба, шматки м’яса, сир, тісто, блешні.

Літо – сезон ловлі канального сомика. Все літо – червень, липень і серпень сомик дуже голодний і надзвичайно активний. У хід йдуть найрізноманітніші снасті – найрізноманітніші донні або поплавкові вудки, спінінг, кружки. Наживки – найрізноманітніші: живець, шматок м’яса або риби, жаба, черв’як, тісто, блешня, деякі любителі примудряються зловити сомика навіть на шматок мила.

Сом канальний: Коли, як і на що ловлять сома

Восени сомик сумнішає. Чим холодніше вода, тим сумніше сомик. У вересні, поки тепло і погода хороша, він клює майже по-літньому. У жовтні йому холодно, годуватися не хочеться, він цілеспрямовано шукає місце для зимівлі, але клювання ще можливі. У листопаді сезон ловлі канального сомика закритий. З снастей у вересні використовують донки, спінінг, кружки. З наживок – живця, шматки м’яса або риби, жаб, комах і їх личинки, тісто, блешні. У жовтні використовують переважно донні вудки з тваринними наживками – рибою, м’ясом, жабами, хробаками.

Сом канальний – дуже смачна риба, особливо якщо вміло його приготувати. Його смажать, варять, запікають, коптять і в’ялять – це делікатес, доречний завжди і скрізь.